Stropodach krok po kroku
Dach, podobnie jak ściany, jest elementem budowy, który decyduje o tym jak budynek współpracuje z otoczeniem pod względem ciepła, zimna, wilgotności, dźwięków, a nawet flory i fauny, a więc podstawową funkcją dachu jest izolacja. Wybór właściwej technologii i rzetelne wykonanie stropodachu jest zatem kluczowe dla przyszłego komfortowego użytkowania obiektu. Jak zaplanować i wykonać stropodach, o czym pamiętać i czego unikać – o tym w naszym poradniku.
Stropodach czyli...?
Stropodach to po prostu dach, który jest równocześnie stropem ostatniej kondygnacji budynku. Jest dachem o bardzo delikatnie ukształtowanym spadzie, dzięki czemu użytkowanie znajdującej się pod nim kondygnacji jest komfortowe; znajdujące się pod nim pomieszczenia mogą być wykorzystane we wszechstronny sposób.
Kiedy stropodach?
Stropodach wybierany jest przez projektantów lub inwestorów z różnorakich powodów. Przede wszystkim, jak napisaliśmy powyżej, stropodach to równomierna wysokość pomieszczeń ostatniej kondygnacji, co właśnie sprawia że stropodachy to rozwiązanie wybierane przy budowie obiektów użyteczności publicznej, firm, zakładów, biur i tym podobnych.
Kolejna zaleta stropodachu to płaska powierzchnia dachu, co ma na przykład duże znaczenie w zarządzaniu elementami infrastruktury znajdującej się na dachu (anteny, kable itp.), a także w pracach konserwacyjnych, remontowych i przebudowach.
Wentylowany lub pełny
Ze względów konstrukcyjnych stropodachy dzielimy na wentylowane (te z przestrzenią powietrzną wentylowaną lub odpowietrzaną) – rekomendowane w budownictwie mieszkalnym oraz na pełne (bez przestrzeni wentylowanej) - które to z kolei stosowane są w budownictwie przemysłowym.
Jaka izolacja?
Wybór metody izolacji uzależniony jest oczywiście od tego, czy mamy do czynienia ze stropodachem wentylowanym czy pełnym. W stropodachach posiadających „daszek” nad stropem z łatwością zmieścić można materiał izolacyjny. W tym przypadku stosuje się czasem nadal wełnę mineralną lub granulat styropianowy, jednak coraz częściej wybór fachowców pada na granulat wełniany lub celulozowy.
Wdmuchiwanie izolacji
Szybką, tanią i skuteczną metodą izolacji stropodachów wentylowanych jest wdmuchiwanie materiału izolacyjnego specjalnym agregatem. Przez niewielkie, utworzone w tym celu otwory wdmuchuje się granulat wełny lub celulozy, skutecznie wypełniając całą przestrzeń powietrzną. To właśnie całkowite wypełnienie wolnych przestrzeni materiałem izolacyjnym gwarantuje skuteczność izolacji.
Jak zaplanować izolacje stropodachu, aby uniknąć wilgoci, grzybów i pleśni – o tym w kolejnym artykule, zapraszamy do lektury.
Izolacja termiczna

Priorytetowym zadaniem prawidłowo zastosowanej izolacji termicznej jest ochranianie danego pomieszczenia przed utratą ciepła. Odpowiednia izolacja...
Czytaj więcejIzolacja akustyczna

Mimo, iż do izolacji akustycznej używa się podobnych materiałów, co w przypadku izolacji termicznej, stanowi ona jednakże twardszy orzech do zgryzienia...
Czytaj więcejIzolacja ogniowa

Nieprawidłowe posługiwanie się ogniem, wadliwe instalacje elektryczne, jak również wyładowania atmosferyczne to najczęstsze przyczyny...
Czytaj więcejOcieplanie stropów i piwnic
Izolacje stropodachów
Izolacje natryskowe
Informacje dla inwestorów
Materiały
Kontakt
- BIURO Iterm
- ul. Ustroń 1
- 44-100 Gliwice
- NIP 631-249-17-03
- tel. 519 622 502
-