Izolacja akustyczna
Mimo, iż do izolacji akustycznej używa się podobnych materiałów, co w przypadku izolacji termicznej, stanowi ona jednakże twardszy orzech do zgryzienia. Dźwięk to zjawisko niezwykle trudne do zdefiniowania i sklasyfikowania. Bardzo często błędnie używamy pojęć dźwiękochłonność i "izolacja akustyczna" zamiennie. Należy bowiem pamiętać, że znaczenia tych wyrazów są zupełnie różne.
Dźwiękochłonność to umiejętność polegająca na rozpraszaniu fal dźwiękowych i ograniczaniu energii dźwiękowej, odbijającej się od konkretnej powierzchni zabudowy. Dobra akustyka natomiast jest bezwzględnie zależna od dobrej dźwiękochłonności. W takim pomieszczeniu nie ma zbędnego pogłosu i nawet ciche rozmowy są w pełni słyszalne i zrozumiałe. Jak zapewne wszystkim wiadomo - im większe i bardziej strzeliste pomieszczenie, tym gorzej zapobiec niechcianemu pogłosowi. Dość skuteczną metodą zaradczą może się tutaj okazać zagospodarowanie wolnych powierzchni ścian. Co do samego sposobu, możemy tutaj wybierać zgodnie z naszymi preferencjami (np. wieszając doniczki z kwiatami, obrazy lub montując regały z książkami).
Myśląc o izolacji akustycznej, powinniśmy mieć z kolei na uwadze przenikanie energii dźwiękowej poprzez powierzchnię zabudowy. Dźwięk "rodzi się" w wyniku mechanicznych drgań materiału dowolnego czynnika sprężystego (najczęściej powietrza). Drgania, o których mowa, rozprzestrzeniają się w danym ośrodku, tworząc fale dźwiękowe. Fala natomiast, napotkawszy konkretną przegrodę/powierzchnię, automatycznie wprawia ją w drgania. Oczywiście, im masywniejsza przegroda budowlana, tym trudniejsze wyzwanie dla fal dźwiękowych. W związku z powyższym chcąc zapewnić konkretnemu lokum jak najlepszą izolację akustyczną, najkorzystniej montować przegrody budowlane o dużej masie.
Jak się okazuje, dźwięk niejedno ma imię. W zależności od źródła powstawania, mamy dwie różne definicje, które razem składają się na ogólne pojęcie dźwięku. Dźwięk powietrzny czyli odgłosy wywołane rozmowami bądź różnego typu urządzeniami audiofonicznymi oraz dźwięk uderzeniowy (inaczej zwany materiałowym) powstały w wyniku tzw. działań mechanicznych, np. odgłos kroków, bądź przesuwanych przedmiotów.
W izolacji termicznej często spotykamy się ze zjawiskiem pod nazwą "mostki termiczne". Są to te tzw. słabe punkty danej konstrukcji, a skuteczna izolacja powinna w pełni zapobiec wszelkim szkodliwym następstwom, jakie owo zjawisko ze sobą niesie. Podobnie sprawa ma się w wypadku izolacji akustycznej. W niektórych miejscach tworzą się przerwy w warstwie izolacyjnej (tzw. mostki akustyczne), które uniemożliwiają przegrodzie budowlanej skuteczne zatrzymywanie dźwięków. Mostki akustyczne najczęściej występują w punktach złączeniowych (np. płyty podłogi pływającej), jak również w odrzwiach, przy listwach podłogowych, wspornikach grzejników, czy też między ścianą a wylewką. Oferowana przez nas technologia (system ISOTHERM), w pełni jednakże zapobiegnie wszelkim niedogodnościom w postaci mostków - zarówno termicznych jak i akustycznych.
Jak podaje obowiązująca w naszym kraju norma, dotycząca akustyki budowlanej (PN-87 / B-02151 / 02), dopuszcza się poszczególne wartości poziomu dźwięku w określonych obiektach:
- lokale w obiektach mieszkalnych - 30 dB w nocy, 40 dB w dzień
- pokoje szpitalne i sanatoryjne - 30 dB w nocy, 35 dB w dzień
- gabinety lekarskie w szpitalach i przychodniach oraz gabinety psychoterapeutyczne - 35 dB w ciągu dnia
- żłobki, przedszkola - 35 dB w dzień
- klasy i pracownie szkolne (z wyjątkiem tych technicznych), sale wykładowe i aule - 40 dB w dzień
- pomieszczenia przeznaczone do pracy umysłowej, która wymaga najwyższej koncentracji i uwagi - 35 dB w dzień
- kawiarnie i restauracje - 50 dB w dzień
Materiały u nas stosowane, gwarantują prawie pełną absorpcję dźwięków o częstotliwości wyższej niż 500Hz, już przy zastosowaniu powłoki izolacyjnej o grubości 40 milimetrów. Przy czym, częstotliwości fal dźwiękowych słyszalne dla ucha ludzkiego, to pasmo o wartościach granicznych od ok. 60 Hz do ok. 20000 Hz.
Izolacja termiczna
Priorytetowym zadaniem prawidłowo zastosowanej izolacji termicznej jest ochranianie danego pomieszczenia przed utratą ciepła. Odpowiednia izolacja...
Czytaj więcejIzolacja akustyczna
Mimo, iż do izolacji akustycznej używa się podobnych materiałów, co w przypadku izolacji termicznej, stanowi ona jednakże twardszy orzech do zgryzienia...
Czytaj więcejIzolacja ogniowa
Nieprawidłowe posługiwanie się ogniem, wadliwe instalacje elektryczne, jak również wyładowania atmosferyczne to najczęstsze przyczyny...
Czytaj więcejOcieplanie stropów i piwnic
Izolacje stropodachów
Izolacje natryskowe
Informacje dla inwestorów
Materiały
Kontakt
- BIURO Iterm
- ul. Ustroń 1
- 44-100 Gliwice
- NIP 631-249-17-03
- tel. 519 622 502
-